niedziela, 16 lutego 2014

Przychodzi baba do… baby. [Z BLOGEREM WŚRÓD LUDZI]


Lubisz ludzi?

Pytanie może dość dziwne, ktoś powie: „zaraz zaraz, żyjemy w świecie portali społecznościowych, to naturalne, że lubimy się nawzajem”. Cóż, nie do końca.



Portale społecznościowe to właśnie współczesna zmora. Tak samo, jak internet. Nie jestem przeciwnikiem tych wynalazków (jak widać), ale trzeba jednak przyznać, że jak się kiedyś chciało wyjść na dwór, to trzeba było wysilić się i spotkać się z kimś. Umówić. Drzeć się na cały regulator: „Pani Kwiatkowska! Pani Kwiatkowska! Jest Alek?”. A dziś co rusz widzimy posty „kto na browca?”, „jedziemy do energy?” czy choćby apogeum, które w zamyśle ma przymuszać drugą stronę do kontaktu: „nuuuudy, pisać”. A należy nadmienić, że jestem jednak starym prykiem, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie, i fajnie jest czasem z kimś się spotkać w świecie realnym. Dlaczego? Ekran monitora umiejętnie potrafi ukryć cechy człowieka (szczególnie, jeśli potrafi się ów człowiek obsłużyć językiem), i tak pisząc czasem z nieznajomym odbierasz go jako – dajmy na to – twardziela, a spotykasz się z jakimś chudzielcem. W swetrze.

Przejdę jednak do meritum. O same spotkania chodzi. Jak myślisz, ile czasu powinny trwać idealne odwiedziny? Czy wypada klachać trzy godziny, czy jednak lepiej wstąpić na szybką kawkę i zmywać się po godzinie? A może dłuższe sesje?

Otóż, sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Odwiedzinami nazywamy (oprócz tzw. „ploteczek”) choćby wizyty u chorego w szpitalu. I tak, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie podaje, iż ten rodzaj spotkania powinien trwać jak najkrócej. Jest to logiczne i nie ma się czemu dziwić – to szpital dla chorych psychicznie, więc należy ich najpierw wyleczyć w jak najbardziej odizolowanym od środowiska naturalnego świecie. A takie bardziej powszechne kawusie?



I tu wkraczamy na pola savoir-vivre’u. Oczywiście, jeśli idziesz do kogoś drugi czy trzeci raz w tygodniu, to bardziej pasuje godzina do maksymalnie dwóch – nie chodzi przecież w odwiedzinach o to, żeby zmęczyć drugą osobę… sobą. Co innego, jeśli jesteś Gosią i przychodzi do ciebie Marysia, z którą ciągle piszecie, chodzicie na zakupy i obgadujecie wszystkich dookoła. Wtedy zależy to tylko i wyłącznie od Was, ale Marysia powinna być wyczulona na Twoje zachowanie, i wyczuć moment, w którym miłe pogaduchy zaczynają przechodzić w „o czym tu pogadać, żeby nie było niezręcznej ciszy”. Jeśli dawno u kogoś nie byłeś, a co więcej – umówiłeś się z nim (co jest dość ważne,  niezapowiedziane wizyty nie zawsze są dobre – chyba, że jest się bardzo z kimś zżytym), to nie ma w tym nic złego, aby posiedzieć u kogoś dłużej. Ale bez przesady, drogi czytelniku.

Jeśli chodzi o mnie, staram się jasno rysować sytuację. O której będę (zawsze się kilka minut spóźnię – sam na to liczę, gdy za pięć minut mają przyjść goście, a ja muszę jeszcze pozamiatać), o której (mniej-więcej) będę wychodził i czy przyjdę sam czy z kimś (zazwyczaj gospodarz szykuje poczęstunek, taka informacja jest więc bardzo ważna). Co więcej, zazwyczaj trzymam się zasady trzech godzin. O co chodzi? Nie później i nie dłużej – jeśli umawiasz się z kimś, zrób to minimum trzy godziny przed wizytą, a jak już u niego jesteś – siedź nie dłużej niż trzy godziny. To dobry czas, żeby sobie zagrać w grę, pogadać i napić się dobrej herbaty. Pilnujcie, żeby to nie był dobry czas na pójście spać, bo wtedy to już przegięcie.

Oczywiście, jak to często bywa, są wyjątki od reguły. Jeśli umawiasz się z kimś na projekt do pracy czy szkoły, gospodarz poprosił Cię o pomoc (choćby w remoncie) czy jest to spotkanie filmowe, to jasne, że czasem 3 godziny to za mało. Bądź jednak czujny i wypatruj delikatnych znaków gospodarza, a gdy rozmowa nie będzie już atrakcyjna, albo gospodarz ma wstać rano do pracy a właśnie wybiła godzina 21:00 – lepiej idź do domu. Świat chyba się jutro nie skończy, prawda?

Na koniec jeszcze parę fajnych rad.

Savoir-vivre mówi, że nie powinno się ściągać obuwia, gdy wchodzi się do domu, chyba, że jest mocno zabrudzone. Nie akceptuję tej zasady, uważam że jest megagłupia. Gospodarz napracował się, żeby posprzątać mieszkanie, przygotować je na przyjście gości, a ty mu w butach. Bezsens. Brak szacunku.

Zaproszony na obiad? Nie wychodź zaraz po nim! To Ci dopiero: gospodarz to nie restaurator! Ponadto, bądź pewny, że podałeś ile osób przyjdzie z Tobą. Oczywiście, bez szaleństw. Jeśli zaprasza Cię Tomek (singiel) na meczyk, to może niezbyt dobrym pomysłem jest iść z żoną. Nawet jak lubi piłkę. Tomek zakładał, że będzie to męski wieczór. To samo z dziećmi.

Ostatnia rada to bardziej pytanie niż rada: co myślisz o prezentach? O ile na urodziny są zrozumiałe, i o ile fajnie jest mieć jakąś czekoladę, jeśli gospodarz ma dzieci, o tyle przychodzenie z kwiatami do przyjaciółki (za każdym razem , oczywiście) jest chyba małą przesadą. Jeśli już koniecznie chcesz dobrze wypaść, to może wino albo coś na słodko jest lepszym rozwiązaniem?

Pisz. Chętnie poczytam, co o tym sądzisz.

Do zobaczenia w niedzielę! J

4 komentarze:

  1. Co Cię skłoniło do napisania tekstu, o jakże interesującej treści, a zasadach przez część naszego społeczeństwa zapomnianych?
    Myślę, że wśród nas zwyczaj zapraszania gości zanika z kilku powodów, a co przez to idzie, pewne zasady idą w zapomnienie. Czasami mam wrażenie w powinien w szkole wrócić taki przedmiot jak "Zasady dobrego wychowania" czy "Kaligrafia". Ale cóż, brak czasu, chęci, a niekiedy możliwości króluje, więc czasami trza się dostosować do obecnych czasów, czyli klikać i "spotykać" się w sieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skłonił mnie wpis o zmianach. Jak obiecałem tak zrobiłem: cztery wpisy w tygodniu, każdy o innej tematyce ale cykle te same. Zobaczymy po miesiącu jakie to przyniesie efekty. Masowoczytelnicze.

      Poza tym zawsze się zastanawiałem ile powinna trwać taka wizyta. Rozejrzałem się, dodałem swoje pięć groszy i jest! :)

      Usuń
  2. Ooo, cóż za zmiany! Co prawda, razi mnie ten niebieski, ale to pewnie ze względu na ciemność dookoła:)

    Też jestem ciekawa, skąd wzięły Ci się przemyślenia dot.odwiedzin. Może jakoś niedawno miałeś gości i 'trochę' się zasiedzieli? Jeśli chodzi o zasadę obuwia, to się z Tobą zgadzam i np.widok kobiety poruszającej się po domu w niebotycznych szpilach albo robotnika budowlanego, który właśnie wrócił z pracy i nie przebierał obuwia roboczego uważam, delikatnie mówiąc, za dziwny. Gratuluję wpisu, mam nadzieję, że wpłynie to na zwiększenie liczby odwiedzin, moim zdaniem wreszcie się to dupy i kupy trzyma, nie jest głupie i jest spójne. A co do spotkań 'w realu' - o ile prościej jest się przemienić wirtualnie w pewnego siebie pakera, niż na spotkaniu nie zrobić z siebie kretyna...
    Mnie zdarza się do kogoś odezwać sms-owo w celu umówienia się, czy też zwykłego zapytania 'co słychać?', jednak zdarza się też, że ów ktoś ma nieaktywny numer, z którego korzystał jeszcze miesiąc temu.:P Cóż, życie...
    Aha, a wracając do tematu odwiedzin - nie wypada siedzieć u kogoś do późnej nocy. Niewskazane jest też robienie komuś przyjemności 'na siłę', tak naprawdę sobie samemu sprawiając przyjemność, nie pytając zainteresowanego o zdanie. Nie należy też na nikim wywierać presji polegającej na zapraszaniu jakichś ludzi... Tylko trzeba o tym mówić otwarcie. Np. zapraszając gości, uprzedzić ich, jakie zasady będą panować na 'imprezie', o której się kończy etc. Jeśli to wizyta towarzyska, to ja akurat wolę chodzić do kogoś, bo wiem, że ludzie czasem nie widzą subtelnych sygnałów typu zieeeeew :D I nie chcę mieć kogoś na głowie dłużej niż to potrzebne. łomatkoł, rozpisałam się.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ahaaaa, zapomniałabym dodać - NIE lubię ludzi. NIE mam Facebooka. Kontakty ograniczam do minimum. Jednak, jakby na to nie patrzeć, gdziekolwiek się nie znajdziesz, jesteś skazany na kontakt z innymi... Po prostu skazany, osobiście to dla mnie rodzaj więzienia na wolności. Chcesz iść do sklepu - kontakt nieunikniony. Zakupy przywozi kurier? KURIER - też człowiek. Listonosz, lekarz... Ludzie, wszędzie ludzie.

    OdpowiedzUsuń

Napisz se coś, jak chcesz. A jak masz to w dupie to miej to dalej.